Dačického apartmány obývají historický dům, jehož nová vrstva po rekonstrukci se odkazuje k událostem, které formovaly vývoj Kutné Hory. Výsledkem je dialog mezi robustními původními prvky a současností. Návrh přinesl do prostoru škálu vjemů, protože i my lidé jsme jedineční. Návštěvník má tak možnost si pro svůj pobyt vybrat bydlení jemu nejsympatičtější a na míru. Ranní ptáče ocení po probuzení výhled francouzským oknem vstříc vycházejícímu slunci a noční sovy mohou vyspávat v černočerném severně orientovaném hornickém pokoji.
Dům je sám sobě kronikou sedmi století dlouhého stavebního vývoje. Jeho původní cena 50 grošů se během let navyšovala i padala podle konjunktury či válek. Gotické kořeny jsou vtisknuty do sklepních i obvodových konstrukcí, mementem na fasádě je kamenné ostění lomeného okna. Baroko je reprezentované 16 metrů dlouhým obdivuhodným trámem zastřešujícím přízemí celé stavby. Z novodobých prvků jinak ne příliš šťastných stavebních zásahů jsme zachovali betonové schodiště, které je nově odhalené až na kost cementové struktury a odolnou čtvercovou dlažbu z broušeného betonu – po tom co přežila dva roky hrubých stavebních oprav si své místo na slunci zasloužila.
Finální vzhled se formoval živelně ruku v ruce s probíhajícími stavebními pracemi na jejichž výsledku se podepsaly desítky rukou místních šikovných lidí na něž jsem pyšná.
7 století historie se symbolicky promítlo do konceptu sedmi apartmánů. Královský apartmán se odkazuje k pobytu Václava IV. v Kutné Hoře během dob největší ekonomické i společenské slávy tohoto na stříbro bohatého města. Dřevěný apartmán nešetří masivním materiálem – ačkoli se to dnes nezdá - toliko cenným zvlášť v dobách, kdy většina kutnohorských lesů byla vykácena pro potřebu ohně k tavení stříbrné rudy. Dačického apartmán je společenským prostorem pro kamarádskou družinu na cestách jelikož nabízí jednolůžkové postele. Ve stříbrném apartmánu najdete blyštivost nejen v doplňcích ale i celé koupelně, která se odráží ve sklech.